BODTO Haberleri
BODTO MECLİSİ DEPREMİ GÖRÜŞTÜ
Değerli Üyelerimiz,
02.08.2017 16:36

Bodrum Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis toplantısı, 1 Ağustos Salı günü Meclis Başkanı İlhan Ersan'ın başkanlığında gerçekleşti. Bodrum'da gündemde önemli yer kaplayan 21 Temmuz 2017 depremi konuşulan önemli konular arasındaydı.

Toplantıda BODTO Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Mahmut Özgür Yağcı 21 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşen deprem hakkında tamamı bilimsel sonuç raporlarından ve bilirkişilerden elde edilmiş veriler sundu.  Yağcı, “Bodrum'da gerçekleşen 6,6 büyüklüğünde ve 7 şiddetindeki deprem konusundaki araştırmalarımız gösterdi ki buradaki fay “eğim atımlı normal fay”.  Yarımadada evlerin 2-3 katlı olması ve depremin eğim atımlı normal fay olmasından dolayı burada deprem yıkıcı bir etki göstermedi.” diyerek, 2 haftadır süren artçı depremlerin doğuya doğru kaydığına dikkat çekti. “Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında 2015 yılında Bodrum'un çeşitli bölgelerine 5 adet ivmeölçer yerleştirildi. Bu aletlerden elde ettiğimiz veriler de bizim için çok önemli çünkü ivmeölçerler depremin yıkıcılık değerini ortaya koyuyor. İncelemelerimiz sonucunda şunu söyleyebilirim ki bu depremin yıkıcılık değeri olmamıştır.” diyen Yağcı, evde deprem sırasında 2-3 saniyede dışarı çıkabilecek konumda değilsek en doğrusunun sağlam bir eşyanın yanında cenin pozisyonunda beklemek olduğunu vurguladı. Meclis Üyelerinin sorularını yanıtlayan Yağcı, tsunami tartışmalarına da açıklık getirerek Gümbet'te  tsunami yaşandığının, su seviyesinin 110 cm'i bulduğunu açıkladı ve şöyle dedi: “Tsunami Gümbet'i daha fazla etkilemiştir çünkü o bölgenin topoğrafik özelliği sığ, bu nedenle meydana gelen su hareketi sığ suda giderek güçlenerek karaya varıyor oysaki derin kıyı yapısına sahip alanlarda su hareketi sonucu meydana gelen hareket sahile varana kadar hafiflemektedir. Ayrıca okyanusa kenarı olan yerlerde tsunami daha etkilidir çünkü yer kabuğundaki hareket ile daha çok hacimde su etkileşime geçer.”

Sunumun ardından BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon'un Temmuz ayı faaliyetleri hakkında bilgiler vermesi ile olağan gündem izlenerek toplantı sonlandırıldı.